Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Trasy narciarskie

Kasprowy Wierch nazywany jest świętą górą narciarzy. Choć obecnie mamy do dyspozycji możliwości szusowania w wielu miejscach - od Białki Tatrzańskiej po lodowce Alp, wielu narciarzy nie zamieni Kasprowego z żadnym innym resortem narciarskim. Zapraszamy do zapoznania się z trasami narciarskimi Kasprowego Wierchu.

Kasprowy Wierch - Mapa tras narciarskich / źródło: pkl.pl


Kasprowy Wierch (1987 m.n.p.m.) to szczyt w Tatrach Zachodnich, dostępny turystycznymi szlakami z Zakopanego. Można na niego wyjechać również kolejką linową z Kuźnic. Ten środek transportu wybierają narciarze, którzy zimą chcą pojeździć w Tatrach. Gdy wagonik wywiezie nas na szczyt, mamy do dyspozycji 2 trasy narciarskie po obu stronach Kasprowego Wierchu. Jedna z nich wiedzie stokiem zachodnio-północnym opadającym do Doliny Goryczkowej. Jest to trasa bardzo zróżnicowana, i przez to atrakcyjna. Ze szczytu dość wąskim trawersem zjeżdżamy do właściwej trasy. Pod nami świetny, dość stromy i szeroki stok, gdzie zaawansowani narciarze odnajdą satysfakcję. Stromizna maleje po kilku szusach i bystry stok zmienia się we wspaniały szeroki teren o niezbyt dużym nastromieniu. Stąd jedziemy dalej 2 wariantami. Jeden z nich to wąska, stroma „szyjka”, drugi jest łagodniejszy i szerszy. Dalej szeroka i dość płaska „nartostrada” wyprowadza nas na tzw. „patelnię”, czyli charakterystyczne wypłaszczenie, gdzie niektórzy lubią złapać oddech. Następnie kilkoma wariantami możemy zjechać do dolnej stacji kolei krzesełkowej, którą ponownie wyjeżdżamy na górę. Natomiast jeśli chcemy zjechać na sam dół, do Kuźnic, mamy do dyspozycji wygodną nartostradę.
Ten rejon Kasprowego połączony jest szeregiem szlaków narciarskich z Doliną Kondratową. Warianty te często wybierane są przez narciarzy skiturowych.

Dane kolei krzesełkowej w Kotle Goryczkowym:
Rok budowy 1969
Okres eksploatacji: sezonowa – tylko w okresie zimowym.
Położenie poszczególnych
stacji
Stacja górna – 1958 m.n.p.m.
Stacja dolna – 1355,5 m.n.p.m.
Różnica wysokości 602,5 m
Długość trasy (pozioma i ukośna) 1624,51 / 1736,6 m
Średnie pochylenie trasy 37,09 %
Zdolność przewozowa 730 osób na godzinę

Kasprowy Wierch - Interaktywna mapa tras narciarskich
Kliknij by otworzyć / źródło: pkl.pl


Druga trasa, opadająca ze szczytu do Kotła Gąsienicowego, nie jest tak urozmaicona, za to zaczyna się słynną „ścianką”. Ze stromizny będą zadowoleni najbardziej wymagający narciarze. Nastromienie maleje wraz z wysokością, jednak do samego końca, czyli dolnej stacji kolei krzesełkowej stok jest „konkretny”. Jeśli z Kotła Gąsienicowego chcemy zjechać do Kuźnic, możemy skorzystać ze świetnego szlaku narciarskiego, urozmaiconego i dosyć „pokręconego”. Najpierw zjeżdżamy do schroniska „Murowaniec”, następnie podchodzimy w rejon Karczmiska (niebieskim szlakiem) i tu pomarańczowy znaj skieruje nas na szlak narciarski (uwaga, może występować na nim zagrożenie lawinowe).

Dane kolei w Kotle Gąsienicowym:
Rok budowy 1962, modernizacja 2000
Stacja górna – 1952,95 m.n.p.m.
Stacja dolna – 1601,38 m.n.p.m.
Różnica wysokości 351,57 m
Długość trasy (pozioma i ukośna) 1097,01 / 1155,97 m
Średnie pochylenie trasy 32,05%
Zdolność przewozowa: 2397 osób na godzinę



Uwaga - trasy narciarskie w rejonie Kasprowego przeznaczone są dla zaawansowanych narciarzy.
Poza trasą występować może zagrożenie lawinowe!