Menu
- Artykuły
- Ludzie
- Szlaki
- Zobacz trasy narciarskie
- Profile
- Prywatyzacja PKL - opinie
- Olimpiada w Tatrach - opinie
- Konkursy
- Galeria zdjęć
- Filmy
- Pogoda
Współpraca
Zaloguj się
Artykuły
Dekalog narciarza
Dodano: Poniedziałek, 9 luty 2009 / Ilość wyświetleń: 5007Codziennie ratownicy TOPR i GOPR interweniują na stokach. Bardzo często dochodzi do zderzeń. Efektem są nawet bardzo ciężkie kontuzje: urazy czaszki, kręgosłupa, skomplikowane złamania nóg. Poniżej publikujemy Międzynarodowy Dekalog Narciarski, którego przestrzeganie pomoże nam bezpiecznie cieszyć się narciarstwem i snowboardingiem.
1.Zachowanie na stoku. Narciarz powinien zachowywać się tak, by nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innej osoby.
2.Panowanie nad szybkością i sposobem jazdy. Narciarz powinien zjeżdżać z szybkością dostosowaną do swoich umiejętności oraz rodzaju i stanu trasy i warunków atmosferycznych
3.Wybór kierunku jazdy. Narciarz zjeżdżając z góry i dysponując większym polem manewru, musi ustalić taki tor jazdy, by nie zagrażać jadącemu przed nim narciarzowi.
4.Wyprzedzanie. Wyprzedzać można po dwóch stronach, lecz w takiej odległości, która nie ograniczy wyprzedzanemu swobody.
5.Przejazd przez skrzyżowanie tras narciarskich. Narciarz zaczynając zjazd powinien sprawdzić, patrząc w górę i w dół, czy nie spowoduje niebezpieczeństwa dla siebie i innych.
6.Zatrzymywanie się. Należy unikać zatrzymywania się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności. Po upadku narciarz powinien jak najszybciej usunąć się z trasy.
7.Podejście. Narciarz powinien podchodzić tylko poboczem trasy. W przypadku złej widoczności powinien zejść z trasy.
8.Przestrzeganie znaków narciarskich. Każdy narciarz winien stosować się do znaków narciarskich ustawionych na trasach.
9. Wypadki. W razie wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu, winien poszkodowanemu służyć pomocą.
10.Stwierdzenie tożsamości. Każdy – sprawca, poszkodowany, lub świadek wypadku musi podać swoje dane osobowe.