Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Aktualności

Atma otwarta po remoncie

Dodano: Poniedziałek, 10 grudzień 2018 / Ilość wyświetleń: 1646Atma w zimowej scenerii. Fot. M. Żak, Muzeum Narodowe w KrakowieOd 11 grudnia Muzeum Karola Szymanowskiego w willi "Atma" przy ul. Kasprusie w Zakopanem ponownie jest dostępne dla zwiedzających po krótkiej przerwie związanej z pracami konserwatorskimi. Z okazji otwarcia "Atma" zaprasza na koncert i wystawę.

Muzeum zaprasza:
- Po przerwie, witamy zwiedzających czasowym pokazem obrazów pt. "Tatrzańskie pejzaże Stanisława Witkiewicza i Walerego Eljasza-Radzikowskiego". Prace obu artystów można oglądać w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi "Atma" w Zakopanem do końca marca 2019.

Melomanów i słuchaczy serdecznie zapraszamy na koncert w dniu 13 grudnia (czwartek), godz. 18:00 podczas którego wystąpi "OCTAVA ensemble".

Koncert rozpoczniemy od otwarcia pokazu obrazów. Słowo o pracach z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie wygłosi Urszula Kozakowska-Zaucha, kustosz w Dziale Sztuki Nowoczesnej MNK.

Tatrzańskie pejzaże Stanisława Witkiewicza i Walerego Eljasza-Radzikowskiego z Kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie to pokaz obrazów najważniejszych XIX-wiecznych artystów, zafascynowanych pięknem gór. Zakopane stawało się wówczas modnym kurortem wakacyjnym, w którym spotykał się cały artystyczno-intelektualny parnas. Efekty tej mody widoczne są także w polskiej sztuce – tatrzańskie pejzaże nie tylko oddawały ogólną fascynację potęgą gór, ale również ilustrowały ideę, tak ważną dla nieistniejącej na mapach Polski, wolności ukrytej w skałach.
Walery Eljasz-Radzikowski (1841–1905) był zagorzałym turystą i piewcą piękna Tatr, które odwiedzał od 1861 roku. Na kolejnych płótnach utrwalał nie tylko krajobrazy, ale również typy góralskie i sceny rodzajowe z tatrzańskich wędrówek. Stanisław Witkiewicz (1851–1915) po raz pierwszy odwiedził Zakopane w 1886 roku i urzeczony tutejszą atmosferą w 1890 roku osiadł pod Giewontem na stałe. Pobyt ten zaowocował koncepcją „stylu narodowego” inspirowanego sztuką ludową górali podhalańskich i wpisującego się w modny europejski trend poszukiwań stylów narodowych.
Prace obu artystów można oglądać w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem od 11 grudnia 2018 do końca marca 2019.

Natomiast Atma po remoncie zaprasza od 11 grudnia. Czynna jest od wtorku do niedzieli, w godz. 10:00-17:00. Informacje na temat Muzeum można znaleźć tutaj.

Źródło: Muzeum Narodowe w Krakowie