Menu
- Artykuły
- Ludzie
- Szlaki
- Zobacz trasy narciarskie
- Profile
- Prywatyzacja PKL - opinie
- Olimpiada w Tatrach - opinie
- Konkursy
- Galeria zdjęć
- Filmy
- Pogoda
Współpraca
Zaloguj się
Aktualności
Narciarze, skiturowcy, snowbordziści - apel Tatrzańskiego Parku Narodowego
Dodano: Poniedziałek, 6 listopad 2017 / Ilość wyświetleń: 1926Kilka dni temu w Tatrach spadło sporo śniegu, a na szlakach pojawili się pierwsi narciarze skiturowi. Pamiętajmy, że przyroda nie zapadła jeszcze w „sen” zimowy. Stąd prośba do Was, miłośników sportów zimowych, o takie planowane wyjść, aby zminimalizować oddziaływanie na nią - apeluje Tatrzański Park Narodowy.Oto cała treść informacji TPN:
Przede wszystkim przypominamy, że na nartach poruszać się można tylko, jeśli śnieg zabezpiecza podłoże i roślinność przed uszkodzeniami. Wiemy, że są wśród Was tacy, którzy nie obawiają się o sprzęt, dlatego podkreślamy: to przyroda (w tym naskalne porosty) ma być zabezpieczona przed negatywnym wpływem twardych krawędzi Waszych nart, a nie na odwrót! Niezamarznięta jeszcze gleba jest również łatwo podatna na uszkodzenia.
Niezwykle ważne są kwestie związane z fauną. Pierwsze (często obfite) opady śniegu i brak jego związania z podłożem, powodują duże utrudnienia dla zwierząt w przemieszczaniu się i zdobywaniu pokarmu. Wczesną zimą (nawet do grudnia) na szlakach możemy spotkać niedźwiedzie. Październik i listopad to ważny czas w życiu kozic, mają wtedy okres godowy. Narciarz porusza się znacznie szybciej niż pieszy turysta, częściej wywołuje efekt zaskoczenia. Spłoszone i zestresowane zwierzęta tracą energię – tak potrzebną podczas trudnego zimowego okresu.
W Parku poruszać można się tylko po szlakach turystycznych i narciarskich. Należy wziąć jednak pod uwagę, że szlaki nie są jeszcze kompletnie oznakowane narciarsko i ich przebieg, zasady korzystania i kierunki ruchu trzeba znać. W związku z tym przypominamy, że wędrujecie na własne ryzyko i odpowiedzialność (zgubienie się, zejście ze szlaku itp.)
Początek zimy ze względu na brak związanego śniegu to również większe zagrożenia dla samych narciarzy. Łatwiej wjechać w skałę, kłodę, pień, itp. Można przy tym uszkodzić sprzęt, ale również doznać poważnego wypadku. Akcje ratownicze, zwłaszcza te z użyciem śmigłowca i psów lawinowych, nie pozostają bez wpływu na przyrodę. (Zaznaczamy, że od 13 listopada do 20 grudnia planowany jest przegląd techniczny śmigłowca TOPR i dotarcie ratowników na miejsce wypadku może być dłuższe niż zwykle).
Prosimy, aby rozważnie planować wczesnozimowe wycieczki. Ze względu na to, iż Dolina Bystrej dedykowana jest narciarzom – posiada odpowiednią infrastrukturę (szlaki narciarskie, nartostrady i trasy) – zalecamy, aby ograniczyć się tylko do tego rejonu. Przy planowaniu wycieczek pamiętajmy też o obowiązującym do końca listopada zakazie przebywania na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego od zmierzchu do świtu.
Dziękujemy za wsparcie naszych działań.