Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Aktualności

Premiera dramatu "Gombica Staska Kubina"

Dodano: Czwartek, 15 grudzień 2016 / Ilość wyświetleń: 2939Miło nam poinformować o premierze dramatu „Gombica Staska Kubina”, opartego na nieznanych do dziś faktach, jako promocja historii regionu Podhala, połączona z wystawą pierwszych graficznych zobrazowań pejzaży tatrzańskich Ignatza Goertlera de Blumenfelda. Odbędzie się ona 16.12.2016 w Teatrze im. St. I. Witkiewicza o godzinie 17:30.

Inscenizacja i wystawienie premiery dramatu Tomasza Krzyżanowskiego pod tytułem „Gombica Staska Kubina” to sztuka oparta na faktach historycznych, które zostały potwierdzone w odnalezionych archiwalnych aktach wiśnickiego więzienia. Opowiada ona o działalności zbójnickiej bandy polskiego harnasia Stanisława Kubina, która działała niezależnie od fabularnie spopularyzowanej postaci słowackiego Jury Janosika. Dramat powstał w oparciu o analizę oryginalnej, XIX – wiecznej gwary góralskiej zapisanej podczas składania zeznań przez zbójników i stanowi jej odtworzenie. W sztuce biorą udział aktorzy niezawodowi – rdzenni mieszkańcy Podhala. W trakcie spektaklu prezentowanych będzie 30 odnalezionych rycin, wykonanych około 1789 roku przez rzeczywistego świadka tamtych zdarzeń – Ignatza Goertlera de Blumenfelda. Ryciny te jako pierwsze obrazują wiele znanych miejsc w Tatrach, m.in. Morskie Oko, Dolinę Pięciu Stawów Polskich, Siklawę.

Wystawianie opisanej sztuki ma na celu promocję historii regionu Podhala jak również pokazanie możliwości włączenia tego dramatu do stałego repertuaru Teatru Witkacego, innych teatrów w Polsce i na całym świecie (np. polonijnych) oraz programów telewizyjnych.

Potrzebę realizacji tego projektu motywujemy:
• chęcią odtworzenia zapomnianej historycznej gwary góralskiej sprzed kilku wieków
• zachowaniem i wzbogaceniem powolnie zanikającej oryginalnej współczesnej gwary góralskiej;
• możliwością odtworzenia tradycyjnej stylistyki, ubioru oraz zachowań ludzi gór
• przywołaniem rzeczywistej historycznej postaci Staszka Kubina (polskiego zbójnika), który niesłusznie ustąpił medialnej popularności Jurze Janosikowi
• popularyzacją prawdy historycznej o życiu Podhalan
• możliwością wystawienia unikatowych rycin - najstarszych zobrazowań piękna przyrody tatrzańskiej
Autor scenariusza: Tomasz Krzyżanowski
Reżyser: Krzysztof Najbor
Scenografia: Ewa Dyakowska-Berbeka
Muzyka: Krzysztof Maciejowski
Producent: Stowarzyszenie Czysta Polska



Dołączamy kilka odnalezionych rycin, od których wszystko się zaczęło.
Pragniemy również poinformować, że dramat „Gombica Staska Kubina” bierze udział w 23. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Konkurs ten ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.