Menu
- Artykuły
- Ludzie
- Szlaki
- Zobacz trasy narciarskie
- Profile
- Prywatyzacja PKL - opinie
- Olimpiada w Tatrach - opinie
- Konkursy
- Galeria zdjęć
- Filmy
- Pogoda



Współpraca
Zaloguj się
Aktualności
Spór o Morskie Oko upamiętniony na liście UNESCO
Dodano: Niedziela, 13 listopad 2016 / Ilość wyświetleń: 2755
W Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatów wpisu na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata. Na liście znalazły się dokumenty upamiętniające wygrany przez Władysława hrabiego Zamoyskiego Proces o Morskie Oko.
Jest to zbiór dokumentów po zakopiańskim hrabim, dotyczących zakończonego w 1902 roku sporu o utrzymanie w granicach polskiej Galicji najbardziej malowniczego zakątka Tatr – okolic Morskiego Oka.
Nie każdy wie, że Morskie Oko o mały włos znalazłoby się poza granicami Polski. Przez kilka wieków toczył się zaciekły spór o poprowadzenie granicy pomiędzy Polską a Węgrami w Tatrach. Administracyjnie, w czasach Monarchii Austro-Węgierskiej był to spór o granice wewnątrz jednego państwa (część Polski obejmująca Tatry znajdowała się wówczas pod zaborem austriackim). Do tego doszły spory pomiędzy prywatnymi właścicielami dóbr w Tatrach. Jednym z pomysłów było przyłączenie Morskiego Oka do strony węgierskiej, innym - poprowadzenie granicy taflą stawu... Spór zakończył się pomyślnie dla Polski, dzięki grupie osób, które poczyniły wiele wysiłków, by Morskie Oko należało do naszego kraju. Wśród nich był hrabia Władysław Zamoyski, a także prawnik Oswald Balzer.
W spotkaniu uczestniczyła delegacja z Zakopanego w składzie: Agnieszka Nowak-Gąsienica – zastępca burmistrza Miasta Zakopane, Szymon Ziobrowski – dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, Beata Majcher – dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury, Anna Wende-Surmiak – dyrektor Muzeum Tatrzańskiego, Joanna Staszak – naczelnik Wydziału Kultury i Popularyzacji Zakopanego. Certyfikat odebrał prof. dr hab. Tomasz Jasiński – dyrektor Biblioteki Kórnickiej Polskiej Akademii Nauk.