Menu
- Artykuły
- Ludzie
- Szlaki
- Zobacz trasy narciarskie
- Profile
- Prywatyzacja PKL - opinie
- Olimpiada w Tatrach - opinie
- Konkursy
- Galeria zdjęć
- Filmy
- Pogoda
Współpraca
Zaloguj się
Aktualności
Spór o Morskie Oko upamiętniony na liście UNESCO
Dodano: Niedziela, 13 listopad 2016 / Ilość wyświetleń: 2670Nie każdy wie, że Morskie Oko o mały włos a znajdowałoby się dziś na Słowacji. Spór o najpiękniejsze jezioro Tatr trwał kilka stuleci i zakończył się pomyślnie dla Polski dzięki niewiarygodnemu wysiłkowi kilku patriotów na czele z hrabią Władysławem Zamoyskim. W listopadzie uczczono ich działania - na Polskiej Liście Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata znalazły się dokumenty upamiętniające wygrany przez Władysława hrabiego Zamoyskiego Proces o Morskie Oko.W Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatów wpisu na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata. Na liście znalazły się dokumenty upamiętniające wygrany przez Władysława hrabiego Zamoyskiego Proces o Morskie Oko.
Jest to zbiór dokumentów po zakopiańskim hrabim, dotyczących zakończonego w 1902 roku sporu o utrzymanie w granicach polskiej Galicji najbardziej malowniczego zakątka Tatr – okolic Morskiego Oka.
Nie każdy wie, że Morskie Oko o mały włos znalazłoby się poza granicami Polski. Przez kilka wieków toczył się zaciekły spór o poprowadzenie granicy pomiędzy Polską a Węgrami w Tatrach. Administracyjnie, w czasach Monarchii Austro-Węgierskiej był to spór o granice wewnątrz jednego państwa (część Polski obejmująca Tatry znajdowała się wówczas pod zaborem austriackim). Do tego doszły spory pomiędzy prywatnymi właścicielami dóbr w Tatrach. Jednym z pomysłów było przyłączenie Morskiego Oka do strony węgierskiej, innym - poprowadzenie granicy taflą stawu... Spór zakończył się pomyślnie dla Polski, dzięki grupie osób, które poczyniły wiele wysiłków, by Morskie Oko należało do naszego kraju. Wśród nich był hrabia Władysław Zamoyski, a także prawnik Oswald Balzer.
W spotkaniu uczestniczyła delegacja z Zakopanego w składzie: Agnieszka Nowak-Gąsienica – zastępca burmistrza Miasta Zakopane, Szymon Ziobrowski – dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, Beata Majcher – dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury, Anna Wende-Surmiak – dyrektor Muzeum Tatrzańskiego, Joanna Staszak – naczelnik Wydziału Kultury i Popularyzacji Zakopanego. Certyfikat odebrał prof. dr hab. Tomasz Jasiński – dyrektor Biblioteki Kórnickiej Polskiej Akademii Nauk.