Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Aktualności

Dziś w Zakopanem ruszają 12. Spotkania z Filmem Górskim

Dodano: Środa, 31 sierpień 2016 / Ilość wyświetleń: 2253Dziś w Zakopanem zaczyna się wielkie święto ludzi gór - 12. Spotkania z Filmem Górskim. Filmy, spotkania z himalaistami i wspinaczami, promocje górskich książek, warsztaty w górach i zawody wspinaczkowe - potrwają do niedzieli.

W ramach Międzynarodowego Konkursu Filmu Górskiego będzie można obejrzeć 22 filmy z takich krajów, jak: Brazylia, Czarnogóra, Francja, Hiszpania, Kanada, Nepal, Norwegia, Polska, Rumunia, Słowacja, Szwajcaria, Turcja, USA, Wielka Brytania, Włochy. Wśród filmów będzie 15 pokazów premierowych w Polsce. Wszystkie filmy to produkcje z ostatnich 2 lat. Oceniać je będzie międzynarodowe jury. Na zwycięzców czeka siedem nagród, w tym Grand Prix w wysokości 4000 PLN. Nagrodami są od lat charakterystyczne i unikatowe rzeźby autorstwa zakopiańczyka Rząsy. Przypominamy o głosowaniu na Nagrodę Publiczności 12. SzFG.

Miro Peto, gość 12. Spotkań z Filmem Górskim na ekstremalnie trudnej drodze wspinaczkowej Jet Stream w Tatrach. Fot. Adam Kokot


Kilkadziesiąt innych filmów zostanie pokazanych poza konkursem. W ramach Nocnego Kina Górskiego zostanie zaprezentowany „Tryptyk Tatrzański” w reżyserii Jerzego Surdela, w skład którego wchodzą trzy filmy: „Dwóch”, „Odwrót”, „Akcja”.

Simone Moro – zdobywca Nanga Parbat zimą i pilot helikopterów


W tym roku gośćmi będą m.in. zimowi zdobywcy Nanga Parbat – Simone Moro i Alex Txikon. Andrzej Bargiel opowie o swoim wyścigu do prestiżowego tytułu Śnieżnej Pantery. Przyjadą legenda wspinaczki John Porter oraz „alpejscy wojownicy” – ikony słoweńskiego alpinizmu – Viki Grošelj ze Słowenii oraz Chorwat Stipe Bozic. Słoweńskim akcentem podczas Spotkań będzie występ teatru z Lubljany, który w Teatrze Witkacego zaprezentuje sztukę o tematyce wspinaczkowej „Pawla nad przepaścią“. Krzysztof Wielicki i Janusz Majer opowiedzą o zimowych planach Polaków na K2 w 2016/2017 roku.

Okładka książki “Lider. Zakopiańskim szlakiem Andrzeja Zawady raz jeszcze”.


Planowane jest spotkanie poświęcone Wandzie Rutkiewicz. Gościem Spotkań będzie świetny wspinacz Mateusz Haładaj, który na koncie ma drogi o trudności 9a+. Z pewnością niejednego zainspirują spotkania z podróżniczką Moniką Witkowską, zdobywczynią Korony Ziemi, oraz jednym z naszych najlepszych himalaistów Januszem Gołębiem. Dzięki poszerzonemu i poprawionemu wydaniu książki „Lider. Górskim szlakiem Andrzeja Zawady raz jeszcze” autorstwa Ewy Matuszewskiej przypomnimy postać i osiągnięcia Andrzeja Zawady, kierownika polskich zimowych wypraw w Himalaje. Nie zabraknie innych akcentów literackich. Zapraszamy na promocję książek o tematyce górskiej, które na festiwal trafią niemal wprost z drukarni.

Zawody wspinaczkowe Zako Boulder Power odbędą się w centrum Zakopanego na Placu Niepodległości. Fot. Julita Chudko


Jak co rok czeka nas wiele emocji związanych z zawodami wspinaczkowymi Zako Boulder Power, które ponownie będą edycją Pucharu Polski w boulderingu. Odbędą się one na Placu Niepodległości w centrum Zakopanego, gdzie na potrzeby zawodów stanie ściana wspinaczkowa. Nad Krupówkami rozciągnięty zostanie highline, gdzie mistrzowie tej dyscypliny będą prezentować swoje umiejętności. Każdy będzie mógł wybrać się na wycieczkę górską bez programu w stylu retro. Zapraszamy również na Akademię Górską – warsztaty w Tatrach z górskimi ekspertami.

Tymczasem nad Krupówkami... też będzie się działo. Fot. Łukasz Ziółkowski


Kadr z filmu Metronomic, który będzie można obejrzeć podczas Spotkań


Miejsca festiwalowe:
Kino Sokół, ul. Orkana 2
Kino Giewont, ul. Kościuszki 4
STRH Cafe&Gallery, ul. Krupówki 4a

Program, rezerwacje biletów, szczegóły dostępne są na: www.spotkania.zakopane.pl

Projekt zrealizowany ze środków Miasta Zakopane za pośrednictwem Zakopiańskiego Centrum Kultury, a także Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.