Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Aktualności

Co słychać w Tatrach? Dowiesz się z "Tatr"!

Dodano: Środa, 20 listopad 2013 / Ilość wyświetleń: 3059Ukazał się nowy numer kwartalnika "Tatry", a w nim moc materiałów związanych z naszymi górami - od ciekawostek przyrodniczych po reportaże i felietony na tematy metafizyczne z górami w tle. W numerze jak zwykle ciekawe doniesienia ze świata tatrzańskich zwierząt - świstaków, niedźwiedzi, kozic i innych futrzanych lub pierzastych mieszkańców gór...

Poniżej na zachętę zamieszczamy list od redaktora naczelnego "Tatr" Marka Grocholskiego. Dodajmy, że wydawcą pisma jest Tatrzański Park Narodowy.

Góry jednoczą
Pod tym hasłem kryje się temat numeru jesiennych „Tatr”, historia Węgierskiego Towarzystwa Karpackiego, pierwszej organizacji na wschód od Alp jednoczącej ludzi gór. Dodajmy – historia po raz pierwszy przedstawiona tak szczegółowo w polskim piśmiennictwie.
Magyarországi Kárpátegyesület, nazwa trudna do wymówienia, łatwiej używać skrótu – MKE. Był to dziewiąty klub górski na świecie, zawiązany 140 lat temu w Smokowcu, zaledwie dziesięć lat po klubach szwajcarskim i włoskim. Dzieje tej organizacji oraz jej prawnego następcy – Karpathenvereinu opisuje Ján Gašpar z Koszyc, wybitny znawca historii turystyki. Opis ten jest nie tylko drobiazgowo dokładny, ale też wolny od stereotypów i narodowościowych uprzedzeń pokutujących wśród Polaków i Słowaków.
W dziale przyrodniczym piszemy o odkryciu nowego gatunku motyla w Tatrach, o tym, co jedzą wilki, o zagrożeniu świstaków przez zmiany klimatyczne. Pokazujemy niezwykłości ze świata roślin – bardzo rzadką odmianę obuwika o żółtych kwiatach odkrytą w Dolinie Białego, owocujące drzewko czereśniowe pod Sarnią Skałą oraz dwa inne gatunki, które wspięły się powyżej dotychczasowych stanowisk.
Dla taterników interesujące będzie podsumowanie letniego sezonu wspinaczkowego w Tatrach. Po raz pierwszy powstało ono na podstawie czegoś w rodzaju elektronicznej książki wyjść (www.tatry.przejscia.pl) stworzonej przez Adama Śmiałkowskiego, wspinacza z Nowego Targu. Jest wywiad z pomysłodawcą.
Zamieszczamy też coś, czego nie chcielibyśmy zamieszczać. Piszemy o okolicznościach śmierci Władysława Cywińskiego, najlepszego współcześnie znawcy topografii Tatr, bliskiego nam kolegi, jednego z autorów naszego kwartalnika. Przypominamy jego poglądy na temat tego, jak chronić góry, nie zawsze zgodne z polityką obu parków narodowych, bezlitośnie ścigające wszelkie przejawy hipokryzji w tej dziedzinie.
Marek Grocholski

„Tatry” można kupić w Empikach i sklepach górskich w całej Polsce, w zakopiańskich księgarniach, w Centrum Edukacji Przyrodniczej oraz w Punkcie Informacji Turystycznej TPN przy rondzie kuźnickim w Zakopanem.  W sprzedaży internetowej na stronie sklepu TPN numer dostępny będzie w przyszłym tygodniu. Do prenumeratorów przesyłki trafią w najbliższych dniach.