Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Aktualności

Szkolenia na skałkach i spotkania z przewodnikami

Dodano: Poniedziałek, 11 listopad 2013 / Ilość wyświetleń: 3189Fot. Biuro Przewodników IVBVCzym była kąpiel żużlowa? Na czym polegała terapia żętycą? Tych i wielu innych ciekawostek z historii odkrywania Tatr i Zakopanego można się było dowiedzieć z wykładu dra Macieja Pinkwarta podczas Dnia Otwartego Biura Przewodników Wysokogórskich IVBV, który odbył się w niedzielę w Zakopanem. Amatorzy wspinaczki mieli okazję poćwiczyć umiejętności asekuracji podczas warsztatów z przewodnikami na skałkach w Dolinie Lejowej w Tatrach.

Dr Maciej Pinkwart jest znawcą m.in. historii Zakopanego i Tatr. Jego wykład "Droga do Tatr", który odbył się w zakopiańskim Dworcu Tatrzańskim, otworzył blok spotkań i prelekcji na temat przewodnictwa tatrzańskiego. Jak wyjaśnił, kąpiel żużlowa, była to ponoć lecznicza kąpiel w ciepłej wodzie ogrzanej skałą żużlu, wydobytą z pieca hutniczego. Przypomnijmy - w 19. wieku w Kuźnicach, w miejscu, gdzie dziś znajduje się dolna stacja kolei na Kasprowy Wierch - znajdowała się huta żelaza. Z kolei terapia żętycą wskazana była dla osób chorujących na gruźlicę, leczących się w Zakopanem. Czy pomagała? W to dr Maciej Pinkwart poważnie wątpi... Dla tych, którzy nie wiedzą, co to żętyca - napiszmy, że to słodkie lub kwaśne zsiadłe owcze mleko.

W ramach wydarzenia odbyły się także spotkanie z Szymonem Ziobrowskim - kierownikiem Działu Udostępniania Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz prezentacja przewodników IVBV. Dodajmy, że przewodnicy z tymi uprawnieniami mogą prowadzić klientów nie tylko w Tatry, ale we wszystkie góry świata. W Polsce takich przewodników jest niewielu, a zdobycie międzynarodowych uprawnień wymaga długotrwałych szkoleń i dużych umiejętności. Kilka miesięcy temu w Zakopanem grupa przewodników IVBV otworzyła swoje biuro. To właśnie biuro było organizatorem niedzielnej imprezy. Na jej zakończenie można było obejrzeć film o słynnym himalaiście i przewodniku wysokogórskim Erhardzie Loretanie.

Z kolei przed południem amatorzy wspinaczki mieli możliwość uczestnictwa w warsztatach, które odbyły się pod okiem przewodników w Dolinie Lejowej (na zdjęciu).