Menu
- Artykuły
- Ludzie
- Szlaki
- Zobacz trasy narciarskie
- Profile
- Prywatyzacja PKL - opinie
- Olimpiada w Tatrach - opinie
- Konkursy
- Galeria zdjęć
- Filmy
- Pogoda
Współpraca
Zaloguj się
Aktualności
Czyste Tatry - przyłącz się do akcji!
Dodano: Środa, 19 czerwiec 2013 / Ilość wyświetleń: 3175Prawie 1000 wolontariuszy i ok.1,5 tony śmieci to efekt „Największego sprzątania Tatr w historii 2012”. W centrum Zakopanego na Równi Krupowej wzniesiono miasteczko namiotowe dla wolontariuszy. Wydarzeniu towarzyszyła akcja krwiodawstwa. Do oddania krwi zgłosiło się aż 47 osób, w tym 17 osób zarejestrowało się w banku szpiku!Takie efekty zmobilizowały nas do dalszych działań. Powstało Stowarzyszenie Czysta Polska, które jest organizatorem akcji. 6 lipca odbędzie się finał akcji „Czyste Tatry 2013”. Tego dnia wolontariusze (szacowana liczba: do 3 000) podzieleni na szlaki wyruszą sprzątać Tatry. Na szlaki wyruszymy wcześnie rano. O godzinie 14 przekażemy sobie pozdrowienia z tatrzańskich szczytów. Śmieci zniesiemy z gór i pozostawimy w wyznaczonych miejscach. To nie wszystko.
Akcja będzie miała też akcent międzynarodowy, gdyż włączą się do niej wolontariusze słowaccy. Celem wydarzenia nie jest jednorazowa akcja sprzątania. Chcemy pokazać, jak nie śmiecić, zwrócić uwagę, że śmiecenie to „obciach”.
Czy wiecie, że ambasadorami akcji zostały takie znane postacie, jak m.in. Robert Makłowicz, Sebastian Karpiel Bułecka, Marcin Daniec, Włodzimierz Szaranowicz, Piotr Cyrwus, Grażyna Torbicka? Wszyscy popierają ideę „Czystych Tatr”!
W dniach 5-6 lipca na Dolnej Równi Krupowej powstanie Base Camp, na którym będą mogli mieszkać wolontariusze, oraz odbędą się imprezy towarzyszące, w tym pokazy ratownicze, warsztaty pierwszej pomocy, blok górski (spotkania z ludźmi gór i filmy o tematyce górskiej i ekologicznej), akcja honorowego oddawania krwi, kiermasz outdoorowy, i wiele innych atrakcji.
Akcja ma charakter cykliczny. Będzie to jej druga edycja. W kolejnych latach Stowarzyszenie Czysta Polska zamierza swoimi działaniami objąć cenne przyrodniczo obszary Małopolski, a następnie całego kraju. Celem Stowarzyszenia jest zmiana mentalności Polaków; sprawienie, by nie było w nas akceptacji dla wyrzucania śmieci gdziekolwiek. Stowarzyszenie zamierza stworzyć wizerunek Polaka - świadomego obywatela i wzoru czystości dla Europejczyków.