Menu
- Artykuły
- Ludzie
- Szlaki
- Zobacz trasy narciarskie
- Profile
- Prywatyzacja PKL - opinie
- Olimpiada w Tatrach - opinie
- Konkursy
- Galeria zdjęć
- Filmy
- Pogoda
Współpraca
Zaloguj się
Aktualności
Szybko i ekstremalnie po Tatrach - „Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem”
Dodano: Niedziela, 26 maj 2013 / Ilość wyświetleń: 2884Tegoroczna edycja „Zakopiańskiego Weekendu Biegowego z Sokołem” odbędzie się w dniach 31 maja – 2 czerwca. W jej ramach zaplanowano Bieg Sokoła na dystansie 15,6 km, Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego na dystansie 10 km oraz Bieg Wysokogórski im. dh. Franciszka Marduły na dystansie 25,5 km - będący jednocześnie Mistrzostwami Polski w Skyrunningu i jednym z najbardziej ekstremalnych biegów w Polsce.Biegi te ze względu na umiejscowienie tras na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, wśród pięknej górskiej przyrody, są ambitne i niezwykle widowiskowe, a dzięki zróżnicowaniu stopnia trudności i dystansów, przyciągają zarówno zawodowców jaki i amatorów, a także licznych kibiców. Były także wielokrotnie nagradzane przez największe portale biegowe i cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród biegaczy z całej Polski i zagranicy. Do Biegu Wysokogórskiego im. druha Franciszka Marduły już zgłosiło się 350 uczestników, a lista została zamknięta. W pozostałych biegach organizatorzy spodziewają się ich równieżkilkuset i wciąż czekają na zapisy. Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem pragnie poprzez organizację tych wydarzeń upowszechniać zdrowy tryb życia i bieganie jako
ogólnodostępną formę sportu i rekreacji, promować Tatry, Zakopane i powiat tatrzański, popularyzować patriotyczne i sportowe idee zgodnie z hasłem „W zdrowym ciele zdrowy duch”, a także upamiętnić postacie hrabiego Zamoyskiego – patrioty, zasłużonego dla Tatr i Zakopanego oraz druha Franciszka Marduły – wybitnego lutnika, sportowca, pedagoga, prezesa TG Sokół w Zakopanem. - Chcemy promować zdrowy styl życia, a także patriotyzm, który doskonale łączy się ze sportem. Biegi upamiętniają więc wybitne
i ważne dla Zakopanego postacie – hrabiego Zamoyskiego i druha Franciszka Mardułę. Przyjęliśmy formułę weekendu biegowego z różnymi dystansami, która doskonale sprawdziła się w latach ubiegłych. Impreza ciągle się rozrasta i przyciąga coraz więcej zawodników - wyjaśnia organizator biegów Leszek Behounek z TG "Sokół".
- W Zakopanem urzekające są krajobrazy, a także atmosfera. Ludzie, którzy tę imprezę organizują, wkładają w to całe serce – dodaje z kolei Marek Grochowski, zdobywca Grand Prix w 20132 r., który mieszka w Gdańsku, ale reprezentuje zakopiańskiego Sokoła. Najważniejszym wydarzeniem Weekendu Biegowego z całą pewnością będzie Bieg Marduły, który w ciągu pięciu lat z niewielkiej kameralnej imprezy stał się biegiem o wysokiej randze i dużej popularności. W tym roku lista startowa została zamknięta już na początku kwietnia, a chętnych było znacznie więcej niż możliwości organizacyjne
Bieg Wysokogórski im. dh. Franciszka Marduły popularyzuje bieganie w trudnym górskim terenie. Jego patronem jest Franciszek Marduła (1909-2007), słynny zakopiańczyk, zawodnik kadry narodowej w kombinacji norweskiej i biegach narciarskich w latach 30-tych, uczestnik Mistrzostw Świata FIS w 1939 r. w Zakopanem, wychowawca młodzieży i znany lutnik. Przez 81 lat był on związany z Towarzystwem Gimnastycznym „Sokół”.
Wysokogórski Bieg im. dh. Franciszka Marduły został odznaczony przez portal internetowy biegigorskie.pl Złotą Kozicą w kategorii Najlepszy Bieg Anglosaski w 2009 r., Srebrną Kozicą w kategorii Najlepszy Bieg Długodystansowy w 2012 r., Brązową Kozicą w kategorii Najlepszy Bieg Długodystansowy w 2010 i 2011 r. Bieg został odznaczony również przez portal internetowy maratonypolskie.pl Filipidesem 2008 w kategorii „Kameralna impreza” oraz otrzymał tytuł „Złotego Biegu 2011” w kategorii Bieg Górski.
Otrzymał także Kategorię Ligi Biegów Górskich - M. W 2013 r. ponownie Bieg im. dh Franciszka Marduły wyłoni mistrzów Polski w skyrunningu, będzie także eliminacjami do kadry Polski na Mistrzostwa Świata w Długodystansowym Biegu Górskim.
Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego. Trasa o długości 10 km prowadzi z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka. Bieg Zamoyskiego to jeden z najlepszych biegów górskich sezonu 2012 wg rankingu biegigorskie.pl. Otrzymał podwyższoną kategorię Ligi Biegów Górskich –S. Natomiast w 2011 r. portal internetowy maratonypolskie.pl przyznał mu wyróżnienia m.in. w kategorii biegów na dystansie 10 km i biegów górskich. W tym roku bieg będzie miał szczególny charakter ze względu na obchody 160-tej rocznicy urodzin hr. Władysława Zamoyskiego, wybitnej postaci zasłużonej dla odzyskania Morskiego Oka, a także bardzo bliskiej członkom Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Władysław Zamoyski współtworzył bowiem gniazdo tej organizacji w Zakopanem, przekazując na ten cel należący do niego grunt i finansując budowę sokolni. Z okazji tego jubileuszu wydarzenie honorowym patronatem objął Prezydent Zamościa Marcin Zamoyski, który ufundował także specjalny puchar dla zwycięzcy biegu do Morskiego Oka.
Bieg Sokoła od 2013 r. zastąpi dotychczasową trasę amatorską Biegu im. dh Franciszka Marduły. Zorganizowany zostanie pierwszego dnia „Zakopiańskiego Weekendu Biegowego z Sokołem” w nieco zmienionej formule na dystansie 15,6 km w trudniejszym technicznie terenie, m.in. z ciężkim podbiegiem z Doliny Strążyskiej na Czerwoną Przełęcz.
PROGRAM WEEKENDU BIEGOWEGO Z SOKOŁEM
Bieg Sokoła
Start 31 maja 2013 r. o godz. 8:00 z Kuźnic
TRASA:
Kuźnice - Ścieżka nad Reglami - Dolina Białego - Droga pod Reglami - Dolina Strążyska - Ścieżka nad Reglami - Czerwona Przełęcz - Ścieżka nad Reglami - META: schronisko na Kalatówkach
Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego
Start 1 czerwca 2013 r. o godz. 8:00 z Palenicy Białczańskiej (przed Morskim Okiem)
TRASA:
Trasa biegu prowadzi drogą asfaltową z Palenicy Białczańskiej (980 m n.p.m.) przez Wodogrzmoty Mickiewicza (1100 m n.p.m.) do Morskiego Oka (1410 m n.p.m.)
Bieg Wysokogórski im. dh. Franciszka Marduły
Start 2 czerwca 2013 r. o godz. 7:00 z Parkingu w Jaszczurówce (kierunek z Zakopanego na przejście graniczne Łysa Polana)
TRASA:
Parking w Jaszczurówce - Polana Kopieniec - Psia Trawka - Schronisko Murowaniec - Czarny Staw Gąsienicowy - Przełęcz Karb - Czerwone Stawki - Świnicka Przełęcz - Przełęcz
Liliowe - Beskid - Sucha Przełęcz - Kasprowy Wierch - Myślenickie Turnie - Kuźnice - META: schronisko na Kalatówkach
Przy schronisku Murowaniec obowiązuje limit czasu: 2:00 h, a na Kasprowym Wierchu: 3:30 h.
Przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych przebieg trasy może ulec zmianie.