Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Aktualności

Szybko i ekstremalnie po Tatrach - „Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem”

Dodano: Niedziela, 26 maj 2013 / Ilość wyświetleń: 2884Na trasie Biegu Marduły. Fot. Anna Karpiel-SembereckaTegoroczna edycja „Zakopiańskiego Weekendu Biegowego z Sokołem” odbędzie się w dniach 31 maja – 2 czerwca. W jej ramach zaplanowano Bieg Sokoła na dystansie 15,6 km, Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego na dystansie 10 km oraz Bieg Wysokogórski im. dh. Franciszka Marduły na dystansie 25,5 km - będący jednocześnie Mistrzostwami Polski w Skyrunningu i jednym z najbardziej ekstremalnych biegów w Polsce.

Biegi te ze względu na umiejscowienie tras na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, wśród pięknej górskiej przyrody, są ambitne i niezwykle widowiskowe, a dzięki zróżnicowaniu stopnia trudności i dystansów, przyciągają zarówno zawodowców jaki i amatorów, a także licznych kibiców. Były także wielokrotnie nagradzane przez największe portale biegowe i cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród biegaczy z całej Polski i zagranicy. Do Biegu Wysokogórskiego im. druha Franciszka Marduły już zgłosiło się 350 uczestników, a lista została zamknięta. W pozostałych biegach organizatorzy spodziewają się ich równieżkilkuset i wciąż czekają na zapisy. Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem pragnie poprzez organizację tych wydarzeń upowszechniać zdrowy tryb życia i bieganie jako
ogólnodostępną formę sportu i rekreacji, promować Tatry, Zakopane i powiat tatrzański, popularyzować patriotyczne i sportowe idee zgodnie z hasłem „W zdrowym ciele zdrowy duch”, a także upamiętnić postacie hrabiego Zamoyskiego – patrioty, zasłużonego dla Tatr i Zakopanego oraz druha Franciszka Marduły – wybitnego lutnika, sportowca, pedagoga, prezesa TG Sokół w Zakopanem. - Chcemy promować zdrowy styl życia, a także patriotyzm, który doskonale łączy się ze sportem. Biegi upamiętniają więc wybitne
i ważne dla Zakopanego postacie – hrabiego Zamoyskiego i druha Franciszka Mardułę. Przyjęliśmy formułę weekendu biegowego z różnymi dystansami, która doskonale sprawdziła się w latach ubiegłych. Impreza ciągle się rozrasta i przyciąga coraz więcej zawodników - wyjaśnia organizator biegów Leszek Behounek z TG "Sokół".

- W Zakopanem urzekające są krajobrazy, a także atmosfera. Ludzie, którzy tę imprezę organizują, wkładają w to całe serce – dodaje z kolei Marek Grochowski, zdobywca Grand Prix w 20132 r., który mieszka w Gdańsku, ale reprezentuje zakopiańskiego Sokoła. Najważniejszym wydarzeniem Weekendu Biegowego z całą pewnością będzie Bieg Marduły, który w ciągu pięciu lat z niewielkiej kameralnej imprezy stał się biegiem o wysokiej randze i dużej popularności. W tym roku lista startowa została zamknięta już na początku kwietnia, a chętnych było znacznie więcej niż możliwości organizacyjne



Bieg Wysokogórski im. dh. Franciszka Marduły popularyzuje bieganie w trudnym górskim terenie. Jego patronem jest Franciszek Marduła (1909-2007), słynny zakopiańczyk, zawodnik kadry narodowej w kombinacji norweskiej i biegach narciarskich w latach 30-tych, uczestnik Mistrzostw Świata FIS w 1939 r. w Zakopanem, wychowawca młodzieży i znany lutnik. Przez 81 lat był on związany z Towarzystwem Gimnastycznym „Sokół”.
Wysokogórski Bieg im. dh. Franciszka Marduły został odznaczony przez portal internetowy biegigorskie.pl Złotą Kozicą w kategorii Najlepszy Bieg Anglosaski w 2009 r., Srebrną Kozicą w kategorii Najlepszy Bieg Długodystansowy w 2012 r., Brązową Kozicą w kategorii Najlepszy Bieg Długodystansowy w 2010 i 2011 r. Bieg został odznaczony również przez portal internetowy maratonypolskie.pl Filipidesem 2008 w kategorii „Kameralna impreza” oraz otrzymał tytuł „Złotego Biegu 2011” w kategorii Bieg Górski.
Otrzymał także Kategorię Ligi Biegów Górskich - M. W 2013 r. ponownie Bieg im. dh Franciszka Marduły wyłoni mistrzów Polski w skyrunningu, będzie także eliminacjami do kadry Polski na Mistrzostwa Świata w Długodystansowym Biegu Górskim.


Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego. Trasa o długości 10 km prowadzi z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka. Bieg Zamoyskiego to jeden z najlepszych biegów górskich sezonu 2012 wg rankingu biegigorskie.pl. Otrzymał podwyższoną kategorię Ligi Biegów Górskich –S. Natomiast w 2011 r. portal internetowy maratonypolskie.pl przyznał mu wyróżnienia m.in. w kategorii biegów na dystansie 10 km i biegów górskich. W tym roku bieg będzie miał szczególny charakter ze względu na obchody 160-tej rocznicy urodzin hr. Władysława Zamoyskiego, wybitnej postaci zasłużonej dla odzyskania Morskiego Oka, a także bardzo bliskiej członkom Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Władysław Zamoyski współtworzył bowiem gniazdo tej organizacji w Zakopanem, przekazując na ten cel należący do niego grunt i finansując budowę sokolni. Z okazji tego jubileuszu wydarzenie honorowym patronatem objął Prezydent Zamościa Marcin Zamoyski, który ufundował także specjalny puchar dla zwycięzcy biegu do Morskiego Oka.

Dekoracja zwycięzców Biegu Zamoyskiego. Fot. Anna Karpiel-Semberecka



Bieg Sokoła od 2013 r. zastąpi dotychczasową trasę amatorską Biegu im. dh Franciszka Marduły. Zorganizowany zostanie pierwszego dnia „Zakopiańskiego Weekendu Biegowego z Sokołem” w nieco zmienionej formule na dystansie 15,6 km w trudniejszym technicznie terenie, m.in. z ciężkim podbiegiem z Doliny Strążyskiej na Czerwoną Przełęcz.



PROGRAM WEEKENDU BIEGOWEGO Z SOKOŁEM

Bieg Sokoła
Start 31 maja 2013 r. o godz. 8:00 z Kuźnic
TRASA:
Kuźnice - Ścieżka nad Reglami - Dolina Białego - Droga pod Reglami - Dolina Strążyska - Ścieżka nad Reglami - Czerwona Przełęcz - Ścieżka nad Reglami - META: schronisko na Kalatówkach

Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego
Start 1 czerwca 2013 r. o godz. 8:00 z Palenicy Białczańskiej (przed Morskim Okiem)
TRASA:
Trasa biegu prowadzi drogą asfaltową z Palenicy Białczańskiej (980 m n.p.m.) przez Wodogrzmoty Mickiewicza (1100 m n.p.m.) do Morskiego Oka (1410 m n.p.m.)

Bieg Wysokogórski im. dh. Franciszka Marduły
Start 2 czerwca 2013 r. o godz. 7:00 z Parkingu w Jaszczurówce (kierunek z Zakopanego na przejście graniczne Łysa Polana)
TRASA:
Parking w Jaszczurówce - Polana Kopieniec - Psia Trawka - Schronisko Murowaniec - Czarny Staw Gąsienicowy - Przełęcz Karb - Czerwone Stawki - Świnicka Przełęcz - Przełęcz
Liliowe - Beskid - Sucha Przełęcz - Kasprowy Wierch - Myślenickie Turnie - Kuźnice - META: schronisko na Kalatówkach
Przy schronisku Murowaniec obowiązuje limit czasu: 2:00 h, a na Kasprowym Wierchu: 3:30 h.
Przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych przebieg trasy może ulec zmianie.