Menu
- Artykuły
- Ludzie
- Szlaki
- Zobacz trasy narciarskie
- Profile
- Prywatyzacja PKL - opinie
- Olimpiada w Tatrach - opinie
- Konkursy
- Galeria zdjęć
- Filmy
- Pogoda
Współpraca
Zaloguj się
Aktualności
Grand Prix 8. Spotkań z Filmem Górskim dla filmu „Sztuka wolności”
Dodano: Wtorek, 11 wrzesień 2012 / Ilość wyświetleń: 2323Film pt. „Sztuka Wolności” w reżyserii Wojciecha Słoty i Marka Kłosowicza zdobył Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Filmowego, który odbył się w ramach zakończonych właśnie 8 Spotkań z Filmem Górskim. Portal Nasz Kasprowy był patronem medialnym wydarzenia.Na konkurs filmowy wpłynęło 76 filmów z wielu krajów. Do konkursu zakwalifikowano 27 filmów.
- „Sztuka Wolności” to film, który jest ważny nie tylko dla zakopiańskiego festiwalu, i nie tylko dla Polaków. Dokument o pokoleniu polskich alpinistów, którzy pomimo, a w pewnym stopniu dzięki PRL-owskiej rzeczywistości, dokonali swoich największych sukcesów w najwyższych górach świata – uzasadnia jury.
- „Sztuka wolności” to jeden z filmów dokumentalnych tworzących cykl „Przewodnik dla Polaków”, szukający odpowiedzi na pytanie, czym był fenomen polskiego himalaizmu w latach 70 i 80. Wbrew trudnej sytuacji ekonomicznej kraju, Polacy organizowali kosztowne wyprawy w Himalaje, ciesząc się opinią najlepszych na świecie himalaistów – czytamy w katalogu Spotkań z Filmem Górskim.
Zwycięzcom przypadła nagroda główna - statuetka Wielka Drewniana Góra autorstwa znanego artysty pochodzącego z Zakopanego Marcina Rząsy oraz nagroda pieniężna w wysokości 4 tys. zł.
Tradycyjnie swoje nagrody podczas zakopiańskiego festiwalu przyznali burmistrz Zakopanego, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz naczelnik TOPR. Nagroda Burmistrza Miasta Zakopane przyznana została filmowi „Good Bye Tibet” w reżyserii Marii Blumencron za film, który w poruszający sposób pokazuje niebezpieczną drogę do wolności tybetańskich dzieci. Jesteśmy świadkami tragedii rodzin, które za cenę rozłąki starają się zachować ciągłość tradycji i tożsamość kulturową. Film ten otrzymał również Nagrodę Młodzieżowego Jury.
Nagroda Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego za najlepszy film, który pokazuje więź człowieka z naturą, przypadła obrazowi „Erthard Loretan: wdychając zapach nieba” w reżyserii Benoit Aymon. Film to portret człowieka, który całe życie poświęcił górom. Ten jeden z najwybitniejszych wspinaczy himalajskich unikał rozgłosu medialnego. Jako przewodnik uczył ludzi miłości i szacunku do gór, aż do czasu jego przedwczesnej i tragicznej śmierci w wieku 52 lat.
Nagroda Naczelnika TOPR za najlepszy film ukazujący człowieka w ekstremalnych sytuacjach przyznana została filmowi „Vertical Sailing Greenland” w reżyserii Sean’a Villanueva. Film otrzymał także Nagrodę Publiczności.
Jury zdecydowało również o przyznaniu specjalnej nagrody filmowi „Verticalemente Demodé” w reżyserii Davida Carrari.