Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Aktualności

Z okazji 75-lecia kolei linowej na Kasprowy Wierch: poczta kolejowa

Dodano: Wtorek, 8 marzec 2011 / Ilość wyświetleń: 2893Stempel pocztowy z okazji 75-lecia kolei na Kasprowy. Autor Poczta PolskaMija 75 lat kursowania kolei linowej na Kasprowy wierch. Z tej okazj
Poczta Polska S.A. w Nowym Sączu wspólnie z Polskimi Kolejami Linowymi S.A oraz Urzędem Pocztowym Zakopane 1 są organizatorami specjalnej Poczty Kolejowej.

1 sierpnia 1935 roku rozpoczęto budowę kolei linowej na Kasprowy Wierch . Budową kolei kierowali Medard Stadnicki i Borys Lange.

W końcowej fazie prac sprowadzono cztery koniki huculskie, małe, ale niezwykle silne i wytrzymałe na trudy i zimno. We wrześniu spadł śnieg i temperatura spadła poniżej zera. Prace trwały na wszystkich odcinkach – w Kuźnicach, na Myślenickich Turniach, na szczycie Kasprowego, a także na trasie. Jeszcze jesienią zbudowano dziewięć drewnianych podpór, na których usytuowano linową kolej roboczą. Zaczęła ona kursować w październiku 1935.

Pod koniec grudnia budynki stacyjne w Kuźnicach i na Myślenickich Turniach były ukończone. W najgorszym okresie mrozów i opadów śniegu budowano stację na Kasprowym i betonowano podpory. Ku zdziwieniu wszystkich termin końcowy został dotrzymany: 26 lutego 1936 roku kolej ruszyła w pierwszy kurs z Kuźnic do Myślenickich Turni. Pierwszy srebrny wagonik dojechał na Kasprowy Wierch w niedzielę, 15 marca 1936 r., po 227 dniach budowy. W pierwszym roku eksploatacji na szczyt Kasprowego wjechało koleją 165.000 osób.



Budowa ogółem kosztowała przeszło 3,5 mln przedwojennych złotych. Suma ta zwróciła się z dochodów już do 1939 roku.

Długość trasy wynosi 4291.59 metra; kolejka pokonuje 936 metrów różnicy poziomów. Wagonik jedzie z prędkością 8 m/s (zwalniając do 6 m/s na podporach), przewożąc jednorazowo maksymalnie 60 osób. W zależności od pory roku – dziennie może wywieźć ponad 600 osób.

Dla wszystkich miłośników i kolekcjonerów walorów kolejowych przygotowaliśmy okolicznościową kartkę pocztową oraz specjalne stemple filatelistyczne.

Co zrobić, aby je otrzymać? Wystarczy kupić na poczcie głównej w Zakopanem przy Krupówkach kartkę, zaadresować ją do siebie lub znajomych, nakleić znaczek i zostawić do wysłania. Ważne, by uczynić to najpóźniej do poniedziałku 14 marca br. Wszystkie przesyłki zostaną przewiezione koleją z Kuźnic na Kasprowy Wierch po czym wrócą do UP Zakopane 1 i będa uzupełnione specjalnym stemplem informacyjnym o treści: “Poczta Kolejowa *15.03.2011* Przewieziono koleją linową na trasie Kuźnice – Kasprowy Wierch – Kuźnice” i zostaną wysłane do odbiorców.