Menu
- Artykuły
- Ludzie
- Szlaki
- Zobacz trasy narciarskie
- Profile
- Prywatyzacja PKL - opinie
- Olimpiada w Tatrach - opinie
- Konkursy
- Galeria zdjęć
- Filmy
- Pogoda
Współpraca
Zaloguj się
Aktualności
Odszedł Mieczysław Wnuk, znakomity narciarz
Dodano: Czwartek, 6 maj 2010 / Ilość wyświetleń: 2814W wieku 93 lat zmarł narciarz Mieczysław Wnuk – reprezentant Polski, zawodnik klubu „Wisła” Zakopane. Mieszkał w Trenton w Stanach Zjednoczonych.Urodził się w 1917 r. w Zakopanem. Jego rodzicami byli Jan Wnuk (1872 – 1952), pochodzący z Sądowej Wiszni koło Lwowa znany kucharz i restaurator, który gotował w Zakopanem między innymi dla laureata nagrody Nobla, Henryka Sienkiewicza, i Józefa Krzeptowska-Wnuk (1882-1956), która wywodziła się ze znanej rodziny Krzeptowskich. Tak więc, po kądzieli, Mieczysław był jednym z prawnuków słynnego tatrzańskiego gawędziarza, polowaca, „mordercy niedźwiedzi” i „ostatniego Mohikanina góralszczyzny” – Jana Krzeptowskiego Sabały.
Jeździł na nartach już w wieku 6 lat. Jako uczeń gimnazjum wziął nielegalnie udział w kilku konkursach skoków i biegach narciarskich w Zakopanem, zwyciężając w nich dwukrotnie. Dlaczego nielegalnie? Regulamin zakopiańskiego gimnazjum zabraniał uczniom tej szkoły startu w zawodach sportowych, a przyłapanym na „gorącym uczynku” groziło nawet usunięcie ze szkoły. Dlatego startowali w tych zawodach pod fałszywymi nazwiskami, i tak Marian Woyna jako „Orlewicz”, a Wnuk jako „Wnęk”.
Od 1937 r. startował w zawodach rangi mistrzostw Polski seniorów. Był mistrzem Polski w kombinacji norweskiej (1938). Nieźle biegał i skakał na nartach. Najważniejsze wyniki sportowe: akademicki mistrz świata w kombinacji norweskiej z Trondheim/Lillehammer (1939), mistrz Polski w tej konkurencji (1938), czterokrotny wicemistrz kraju: w biegu na 18 km (1938), i w sztafecie 4 razy 10 km (1937-1939), uczestnik Mistrzostw Świata FIS: 1938 – Lahti – 21.
Był autorem wspomnień „Z Kościeliskiej do Anglii: wojenna tułaczka” wydanej w 2006 r., w której opisał swoje wojenne i sportowe przygody.