Menu

Współpraca

Zaloguj się

Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta w naszym serwisie, zarejestruj się już teraz.
Zapomniałeś hasło? Kliknij tutaj.

Aktualności

Wystawa na najwyższym poziomie

Dodano: Sobota, 16 styczeń 2010 / Ilość wyświetleń: 3479Fot. Bożena GąsienicaPo raz pierwszy w historii Kasprowego Wierchu na jego szczycie odbył się wernisaż. Swoje neowitraże, polegające na „malowaniu” obrazów fragmentami fotografii cyfrowej, pokazał tarnowski artysta Adam Perun. Otwarciu wystawy towarzyszył koncert w wykonaniu Jakuba Kmiecia.
- To moja 50. już wystawa, a za każdym razem mam taką samą tremę - mówił podczas otwarcia wystawy Adam Perun. - Rok temu pokazałem prace 110 metrów pod ziemią w Kopalni Soli w Wieliczce. Dziennikarz zapytał mnie, gdzie chciałbym, aby odbyła się moja następna wystawa. Odpowiedziałem, że na Kasprowym Wierchu - tłumaczył wybór miejsca prezentacji artysta.

Fot. Bożena Gąsienica


Fot. Bożena Gąsienica


- Kolej na Kasprowy Wierch i witraże łączy to, że są stworzone nowoczesną techniką. Neowitraż to nowa era sztuki - witraż XXI wieku, komponowany fotografią cyfrową. Kolej Linowa Kasprowy Wierch zmodernizowana według technologii XXI wieku rozpoczęła natomiast nową erę kolei - zauważył podczas wernisażu Tomasz Dzierżęga z Polskich Kolei Linowych.
Okazuje się, że Kasprowy Wierch to już nie tylko święta góra narciarzy, ale i najwyżej położona galeria w Polsce. Cykl „Cztery pory roku”, „Gazja”, „Uczta arbuza” to tylko niektóre tytuły spośród dwudziestu ośmiu prezentowanych prac, z czego trzy witraże, można oglądać już na dolnej stacji kolejki w Kuźnicach.

Fot. Bożena Gąsienica


Fot. Bożena Gąsienica


Artysta zaznacza, że najważniejszym elementem jego neowitraży jest światło. Prezentowane na szczycie prace podświetlane są specjalnie wmontowanymi w ramy diodami. - Otaczający mnie świat przedstawiam jako siatkę przenikających się nawzajem kształtów. Jakby szachownicę czarnych i białych pól. Te białe wypełniam fragmentami fotografii - krajobrazów, portretów, martwych natur. Często korzystam z makrofotografii przeróżnych przedmiotów i ich powierzchni. Tworzę banki zdjęć według dominującego w nich koloru. Układam dzięki temu paletę barw – „farb”, którymi następnie „maluję” obrazy. Przenikanie się kształtów – rzeczy z rzeczami, osób z osobami, jak również osób z rzeczami – to symbol współistnienia, zależności i niewidzialnej komunikacji między nimi. Kompozycja, opowiadający historię ornament, wypełniająca go faktura i kolor zdjęcia, nasycenie, którego współtwórcą jest odgrywająca ważną rolę czerń oraz najważniejsze –światło magicznie ożywiające to, co pomiędzy czernią – to wszystko składa się na efekt optyczny, który nazwałem neowitrażem - przyznaje artysta. Adam Perun jest absolwentem dwóch krakowskich uczelni Akademii Sztuk Pięknych i Papieskiej Akademii Teologicznej. Obecnie doktorantem ASP w Krakowie – Katedra Komunikacji Wizualnej.
Wystawę na Kasprowym Wierchu będzie można oglądać do końca września.

Fot. Bożena Gąsienica


Fot. Bożena Gąsienica

BG