Menu
- Artykuły
- Ludzie
- Szlaki
- Zobacz trasy narciarskie
- Profile
- Prywatyzacja PKL - opinie
- Olimpiada w Tatrach - opinie
- Konkursy
- Galeria zdjęć
- Filmy
- Pogoda
Współpraca
Zaloguj się
Aktualności
Tatry - czas odkrywców
Dodano: Wtorek, 28 lipiec 2009 / Ilość wyświetleń: 2993Jak odbywało się poznawanie, zdobywanie, eksplorowanie Tatr, i jak różny był ich odbiór przez kolejne pokolenia? Czym Tatry były dla pierwszych zdobywców? Czym są dla ludzi współczesnych? Takie pytania nasuwają się podczas zwiedzania wystawy "Tatry - czas odkrywców". Zaprasza na nią Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem.
"Tatry - czas odkrywców" - to znakomita propozycja na spędzenie wolnego czasu dla przebywających w Zakopanem.
- W „Tatry romantyczne” pierwszej połowy XIX wieku, wprowadzają nas dzieła malarzy, zafascynowanych pejzażem tatrzańskim – oraz stereoskopowe zdjęcia jednego z pionierów fotografii, Walerego Rzewuskiego. Dla nielicznych podróżnych, zapuszczających się w pełną niebezpieczeństw krainę, jaką były Tatry, oparciem były szałasy pasterskie - pisze Anna Liscar na stronie internetowej Muzeum Tatrzańskiego. - Lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte XIX w. w historii Zakopanego to już inna epoka. To czas „legendowych postaci” Dra Tytusa Chałubińskiego, Jana Krzeptowskiego Sabały i ks. Józefa Stolarczyka, a także czas powstania Towarzystwa Tatrzańskiego oraz Towarzystwa Muzeum Tatrzańskiego i „uprzystępniania” Tatr szerszym kręgom społeczeństwa. W tym czasie pejzaż tatrzański fascynował wielu znakomitych malarzy i fotografów. Druga połowa XIX w. to także intensywny rozwój badań nad Tatrami. Pod koniec XIX i na początku XX wieku kończy się epoka gromadnych wypraw w Tatry z przewodnikami i zaczyna się indywidualna taternicka eksploracja i odkrywania gór zimą. Taternictwo i narodziny narciarstwa oraz powstanie Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego są tu wiodącym tematem.
Jubileuszowa wystawa „Tatry – czas odkrywców”, zorganizowana została w oparciu o gromadzone w Muzeum Tatrzańskim przez 120 lat kolekcje.
Ekspozycja czynna będzie do 25 października. Można ją oglądać w Galerii Sztuki im. W. i J. Kulczyckich na Kozińcu.